Το Σχολείο μας, σύμφωνα με απόφαση του Συλλόγου των καθηγητών, πραγματοποιεί όλες τις προβλεπόμενες από το νόμο εκδρομές και περιπάτους, με συγκεκριμένο προγραμματισμό και σχεδιασμό, ώστε οι εκδρομές αυτές να έχουν όπως οφείλεται εκπαιδευτικό περιεχόμενο και  να συμβάλλουν στη μάθηση των παιδιών μας και στη γνωριμία του τόπου τους,  χωρίς βέβαια να χάνουν και τον ψυχαγωγικό  χαρακτήρα τους.

Σύμφωνα με τον σχεδιασμό οι 4 από τους 5 προβλεπόμενους  περιπάτους (μέχρι το μεσημέρι) των μαθητών πραγματοποιούνται σε επιλεγμένους τόπους. Για κάθε τάξη προβλέπονται  2 περίπατοι εντός  και 2 εκτός της πόλης. (μέσα στο Νομό Ρεθύμνου) Οι μαθητές ανά τάξη ή τμήμα επισκέπτονται διαφορετικά μέρη κάθε φορά. Στην αρχή ακολουθούν εκπαιδευτικό πρόγραμμα και στη συνέχεια συγκεντρώνονται σε κοινό τόπο για ψυχαγωγία και παιχνίδι.

Η συμμετοχή στις εκδρομές αυτές είναι υποχρεωτική και όσοι μαθητές αιτιολογημένα δεν συμμετέχουν στις εκδρομές με λεωφορεία, παραμένουν στο χώρο του Σχολείου και ακολουθούν πρόγραμμα απασχόληση εντός του Σχολείου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΚΔΡΟΜΩΝ -ΠΕΡΙΠΑΤΩΝ

(ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ)

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

Α΄  ΤΑΞΗ.   Περίπατος  στην πόλη

1. Δημοτική Βιβλιοθήκη - Εκκλησιαστικό Μουσείο Αγ. Βαρβάρας

2.  Παλαιοντολογικό Μουσείο ή Λαογραφικό Μουσείο -  Πινακοθήκη Κανακάκη

3.  Αρχαιολογικό Μουσείο   - Καθολική Εκκλησία.

Κατάληξη στη Φορτέτζα.

Β΄ ΤΑΞΗ

Υστερομινωϊκό  Νεκροταφείο Αρμένων - Ιερά Μονή Πρέβελη -  Πλακιάς .

Γ΄ ΤΑΞΗ

2.  Σχολή Χωροφυλακής.- Γήπεδο πλατείας 4 Μαρτύρων.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

Α΄  ΤΑΞΗ

1.  Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου -Πανεπιστήμιο.

2.  Γραφοτεχνική.

3.  Βιολογικός.

Κατάληξη στην Πλατεία Σωματά.

Β  ΤΑΞΗ.

Γ΄ ΤΑΞΗ.

Αρχαία Ελεύθερνα  -   Ιερά Μονή Αρκαδίου.

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Α΄  ΤΑΞΗ.

2.  Σχολή Χωροφυλακής.- Γήπεδο πλατείας 4 Μαρτύρων.

Β΄ ΤΑΞΗ   Περίπατος στην πόλη.

Ξενάγηση στο παλιό Ρέθυμνο.  (βενετσιάνικα και τούρκικα μνημεία και κτίσματα, επιγραφές, ανδριάντες κλπ).

Κατάληξη στη  Φορτέτζα

Γ΄ ΤΑΞΗ

Αγ. Κωνσταντίνος (Αγρ. Συνεταιρισμός) - Ρούστικα (Μουσείο) -  Επισκοπή.

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

Α΄ ΤΑΞΗ

Φράγμα ποταμών -  Σχολή Ασωμάτων.

Β΄ ΤΑΞΗ

1                    Κιτρένωση - οινοποιείο Πανόρμου.

2                    CRETA FARM.

Κατάληξη στο Πάνορμο  ή   στο Μελιδόνι.

Γ΄  ΤΑΞΗ

Περίπατος στην πόλη.

Κατάληξη στη  Φορτέτζα.

Από το πρόγραμμα αυτό μπορεί να υπάρχουν μικρές αλλαγές ή παρεκκλίσεις ανάλογα με καιρικές συνθήκες και τις συνθήκες επισκεψιμότητας των χώρων.

Τον Μάρτιο ή Απρίλιο πραγματοποιείται η ημερήσια εκδρομή όλων των τάξεων σε περιοχές εκτός Νομού Ρεθύμνης η οποία επίσης έχει εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό περιεχόμενο. Οι μαθητές επισκέπτονται κατά περίπτωση αρχαιολογικούς χώρους (Κνωσσός,Φαιστός, Γόρτυνα κλπ), μουσεία (αρχαιολογικά, περιβαλλοντικά, ιστορικά κλπ), πόλεις και χωριά της Κρήτης με ιστορικό και πολιτιστικό χαρακτήρα κλπ.

Video Σχολείου