Video Σχολείου

Εκδηλώσεις στο σχολείο μας, αποσπάσματα βίντεο.
Σχολικό Έτος: 2012-2013
28 Οκτωβρίου 1940
  • Η εποχή μας δε σηκώνει πανηγυρισμούς, μάλλον είναι η στιγμή της ενδοσκόπησης. Να βρούμε την άκρη του νήματος εκεί που χάθηκε και να συνεχίσουμε.
  • Αυτά σκεφτήκαμε και είπαμε φέτος να κάνουμε κάτι διαφορετικό. Μια συζήτηση, να θέσουμε προβληματισμούς και να ψάξουμε για απαντήσεις.
    Πώς και γιατί γεννήθηκε η ιδεολογία του ναζισμού στη Γερμανία; Γιατί ακολούθησαν το Χίτλερ τόσοι χιλιάδες άνθρωποι; Γιατί έφτασε η ανθρωπότητα στο Β΄Παγκόσμιο πόλεμο;
  • Πώς θα ήταν ο κόσμος αν οι λαοί δεν είχαν αντισταθεί; Το κυριότερο όμως, πώς μπορούμε να αποφύγουμε τέτοιες εμπειρίες στο μέλλον;
  • Την απάντηση μας την έδωσε ο Γ. Σεφέρης
    « Σ? α?τ? τ?ν κόσμο, πο? ?λοένα στενεύει, ? καθένας μας χρειάζεται ?λους το?ς ?λλους. Πρέπει ν? ?ναζητήσουμε τ?ν ?νθρωπο, ?που κα? ν? βρίσκεται.»
    Ο άνθρωπος σήκωσε το μπόι του και αντιτάχθηκε τότε.
  • Ας πιάσουμε το νήμα από αυτό το σημείο.
    «?ταν στ? δρόμο τ?ς Θήβας, ? Ο?δίπους συνάντησε τ? Σφίγγα, κι α?τ? το? ?θεσε τ? α?νιγμά της,
    ? ?πόκρισή του ?ταν: ? ?νθρωπος.
    Τούτη ? ?πλ? λέξη χάλασε τ? τέρας.
    ?χουμε πολλ? τέρατα ν? καταστρέψουμε. ?ς συλλογιστο?με τ?ν ?πόκριση το? Ο?δίποδα»
    Γι?ργος Σεφέρης - ?μιλία κατ? τ?ν ?πονομ? το? Νόμπελ Λογοτεχνίας στ? Στοκχόλμη.

Επιμέλεια
    Καλογεράκη Πόπη, Καρτερολιώτης Χρήστος, Κατσούλα Βάσω